Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
ZTE nubia RedMagic Astra
- Battery:
- 8200
BATTERY
2 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 50% in 22 min |
| Type | 8200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 207 x 134.2 x 6.9 mm (8.15 x 5.28 x 0.27 in) |
| SIM | No RGB light on the back Built-in cooling fan (Illuminated) Aviation-grade aluminum frame IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 370 g (13.05 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen2, Display Port, magnetic connector pins |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version), Mohs level 4 |
| Resolution | 1504 x 2400 pixels, 16:10 ratio (~313 ppi density) |
| Size | 9.06 inches, 238.3 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO OLED, 1B colors, 165Hz, 5280Hz PWM, HDR, 1000 nits (typ), 1600 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 24GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Colors | Eclipse Black, Starfrost Silver |
| Models | NP05J |
NETWORK
6 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 (1200 MHz) |
| OS | Android 15, Redmagic OS 10.5 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| Single | 9 MP, f/2.2, (wide), 0.7μm |
| Video | 9 MP, f/2.2, (wide), 0.7μm |
SOUND
2 specs| Specification | nubia RedMagic Astra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |