Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Zte nubia RedMagic 11 Pro+
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Charging | 120W wired 80W wireless |
| Type | Si/C Li-Ion 7500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, glass back |
| Dimensions | 163.8 x 76.5 x 8.9 mm (6.45 x 3.01 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Pressure sensitive zones (520Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame IPX8 water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, OTG, accessory connector, DisplayPort |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Resolution | 1216 x 2688 pixels (~431 ppi density) |
| Size | 6.85 inches, 113.7 cm2 (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, 2592Hz PWM, 2000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/2.88", 0.61µm Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
MEMORY
2 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM, 1TB 24GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Colors | Black, Transparent Black, Transparent Silver |
| Models | NX809J |
NETWORK
6 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 840 |
| OS | Android 16, Redmagic OS 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/2.77", 1.12µm, under display |
| Video | 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | nubia RedMagic 11 Pro+ |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |