Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
ZTE nubia Pad Pro
- Battery:
- 10100
BATTERY
2 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Charging | 66W wired |
| Type | 10100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 253.3 x 164.6 x 7.3 mm (9.97 x 6.48 x 0.29 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 523 g (1.15 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, video output, magnetic connector pins |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Resolution | 1800 x 2880 pixels, 16:10 ratio (~312 ppi density) |
| Size | 10.9 inches, 344.5 cm2 (~82.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Sensors | Unspecified |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, (wide) |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Colors | Gray, White |
NETWORK
6 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| Single | 20 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | nubia Pad Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |