Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
ZTE nubia Neo 3 GT
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Charging | 80W wired Bypass Charging |
| Type | 6000 mAh or 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Pressure sensitive zones (Gaming triggers) RGB light (on the back) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~386 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 111.9 cm2 |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Dual | 50 MP, (wide), PDAF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
MEMORY
2 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Colors | Electro Yellow, Interstellar Gray |
NETWORK
6 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A76 & 3x2.3 GHz Cortex-A76 & 4x2.1 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T9100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | nubia Neo 3 GT |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |