Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
ZTE nubia Focus 2 Ultra
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~386 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 111.9 cm2 |
| Type | AMOLED, 120Hz, 2800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, rotatable lens ring |
| Triple | 50 MP, f/1.5, 24mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF XX MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), AF third unknown camera |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Internal | 512GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Colors | Forest Green, Sunrise White |
NETWORK
6 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T760 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| Single | 32 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | nubia Focus 2 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes |