Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
ZTE nubia Focus 2
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Dimensions | 8 mm thickness |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint; unspecified sensors |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Triple | 108 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.67", PDAF other unspecified cameras |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Colors | Aurora White, Cerulean Blue, Obsidian Black |
NETWORK
6 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T760 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| Single | 16 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | nubia Focus 2 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes |