Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Zte Blade V80 Max
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired 10W Reverse wired Bypass Charging |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame |
| Dimensions | 171.6 x 77.8 x 8.3 mm (6.76 x 3.06 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Drop resistant up to 1.8m IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 113.1 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 780 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lenses |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Colors | Stardust Purple, Stellar Silver, Aurellia Gold, Sky Cyan, Space Black |
NETWORK
5 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 16 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| Single | 16 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Blade V80 Max |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |