Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Zte Blade A76 4G
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Charging | 22.5W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
1 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Unspecified |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Protection | Mohs level 4 |
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 109.5 cm2 (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Sensors | Yes |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Dual | 50 MP, (wide), AF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Colors | Silver, Gold, Violet |
| Models | Z2474 |
NETWORK
5 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
2 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| Single | Yes |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Blade A76 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |