Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
ZTE Blade A76
- Battery:
- 5000
BATTERY
1 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1612 pixels, 20:9 ratio (~262 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 109.5 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Sensors | Yes |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), AF 2 MP, (depth) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Colors | Black, Blue |
NETWORK
6 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
1 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| OS | Android |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Blade A76 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |