Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
ZTE Blade A56
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Dimensions | 167.6 x 77.4 x 8.3 mm (6.60 x 3.05 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
DISPLAY
3 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.75 inches, 110.0 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, AF Auxiliary lenses |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Colors | Black, Yellow |
NETWORK
5 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7200 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Blade A56 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |