Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Redmi Note 15 4G
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
1 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 |
| Type | AMOLED, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Dual | 108 MP, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Colors | Black, Forest Green, Glacier Blue |
| Models | 2510DRA23E |
NETWORK
5 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| Single | 20 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Redmi Note 15 4G |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |