Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Redmi A7 Pro
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Charging | 15W wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
1 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Water resistant |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1640 pixels (~260 ppi density) |
| Size | 6.88 inches, 112.4 cm2 |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 50 MP (wide) Auxiliary lens |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
| Models | 25128RN17Y, 25128RN17A, 25128RN17L |
NETWORK
5 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Redmi A7 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |