Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Redmi 15C
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Charging | 33W wired, PD, 50% in 28 min 10W reverse wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Dimensions | 173.2 x 81.1 x 8.2 mm (6.82 x 3.19 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 211 g (7.44 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Protection | Mohs level 6 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~81.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 810 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Colors | Midnight Black, Mint Green, Dusk Purple |
| Models | 2508CRN2BC, 2508CRN2BG, 25062RN2DE |
NETWORK
6 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Redmi 15C |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | YES |