Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Redmi 13C
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Charging | 18W wired, PD |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Dimensions | 168 x 78 x 8.1 mm (6.61 x 3.07 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~83.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 450 nits (typ), 600 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 4GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
3 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Colors | Midnight Black, Navy Blue, Glacier White, Clover Green |
| Models | 23100RN82L, 23106RN0DA, 23108RN04Y, 2311DRN14I |
| SAR EU | 0.98 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6769Z Helio G85 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Redmi 13C |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |