Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Poco X5
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 100% in 60 min |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Dimensions | 165.9 x 76.2 x 8 mm (6.53 x 3.00 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, 700 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 118˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
4 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Colors | Jaguar Black, Wildcat Blue, Supernova Green |
| Models | 22111317PG, 22111317PI |
| SAR | 0.84 W/kg (head) 0.68 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.52 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66 - International 1, 2, 3, 5, 8, 40, 41 - India |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA/Sub6 - International 1, 3, 5, 8, 28, 40, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 12, MIUI 13 for POCO |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 13 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Poco X5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes |