Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Poco C81 Pro
- Battery:
- 6000
BATTERY
2 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Charging | 15W wired 7.5W reverse wired |
| Type | 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8.2 mm (6.76 x 3.13 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~254 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 114.9 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 650 nits (typ), 800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06" |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Gold, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - International HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 26, 28, 38, 40, 41, 66 - LATAM |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 3 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Poco C81 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |