Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Pad Mini
- Battery:
- 7500
BATTERY
2 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ 18W reverse wired Bypass charging |
| Type | 7500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Dimensions | 205.1 x 132 x 6.5 mm (8.07 x 5.20 x 0.26 in) |
| SIM | No |
| Weight | 326 g (11.50 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5.0, ASHA |
| Infrared port | YES |
| NFC | NO |
| Positioning | NO |
| Radio | NO |
| USB | 2x USB Type-C 3.2, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Resolution | 1880 x 3008 pixels, 16:10 ratio (~403 ppi density) |
| Size | 8.8 inches, 224.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 165Hz, HDR10, Dolby Vision, 700 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06" 1.12μm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Colors | Gray, Purple |
| Models | 25079RPDCG |
NETWORK
5 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.73 GHz Cortex-X925 & 3x3.3 GHz Cortex-X4 & 4x2.4 GHz Cortex-A720) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3 nm) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4" 1.12μm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad Mini |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |