Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Pad 8 Pro
- Battery:
- 9200
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+ 22.5W reverse wired |
| Type | 9200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 5.8 mm (9.89 x 6.83 x 0.23 in) |
| SIM | NO |
| Weight | 485 g or 494 g (1.07 lb) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Infrared port | YES |
| NFC | NO |
| Positioning | NO |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio (~344 ppi density) |
| Size | 11.2 inches, 373.7 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, HDR Vivid, 800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Colors | Gray, Blue, Green |
NETWORK
4 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| Speed | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 16, HyperOS 3 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/3.6", 0.61µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad 8 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, Dolby Atmos (4 speakers) |