Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Pad 7 Pro
- Battery:
- 8850
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC3+, 40% in 20 min |
| Type | 8850 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 6.2 mm (9.89 x 6.83 x 0.24 in) |
| SIM | No Stylus support (magnetic) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connect |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio (~345 ppi density) Always-on display |
| Size | 11.2 inches, 371.5 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 - 128GB only UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Colors | Gray, Blue, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| EDGE | N/A |
| GPRS | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 735 |
| OS | Android 15, HyperOS 2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), 1/3.6", 0.61µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad 7 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |