Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Pad 7
- Battery:
- 8850
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Charging | 45W wired, PD3.0, QC3+, 100% in 1h 20 min |
| Type | 8850 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 251.2 x 173.4 x 6.2 mm (9.89 x 6.83 x 0.24 in) |
| SIM | No Stylus support (magnetic) |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, LHDC 5 |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Resolution | 2136 x 3200 pixels, 3:2 ratio (~344 ppi density) |
| Size | 11.2 inches, 373.7 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 800 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Single | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.06", 1.12µm, PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM UFS 3.1 - 128GB only UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, Green |
NETWORK
1 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM7675-AB Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 732 |
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.3, (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad 7 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |