Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Pad 6S Pro 12.4
- Battery:
- 10000
BATTERY
2 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Charging | 120W wired, PD3.0, QC4, 45% in 10 min, 100% in 35 min |
| Type | 10000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame, aluminum back |
| Dimensions | 278.7 x 191.6 x 6.3 mm (10.97 x 7.54 x 0.25 in) |
| SIM | No Stylus support (magnetic) |
| Weight | 590 g (1.30 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, LHDC |
| NFC | Yes (file transfer only) |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 2032 x 3048 pixels, 3:2 ratio (~295 ppi density) |
| Size | 12.4 inches, 457.8 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 68B colors, 144Hz, HDR10, Dolby Vision, 900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only), compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, Green |
| Models | 24018RPACG |
| SAR EU | 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| EDGE | N/A |
| GPRS | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 740 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades, HyperOS |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.2, (wide), 1/3.6", 0.61µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad 6S Pro 12.4 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |