Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi Mix Fold 4
- Battery:
- 5100
BATTERY
2 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 31% in 10 min 50W wireless, 24% in 10 min |
| Type | 5100 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Build | Glass front (folded), plastic front (unfolded), aluminum frame |
| Dimensions | Unfolded: 159.4 x 143.3 x 4.6 mm Folded: 159.4 x 73.1 x 9.5 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IPX8 water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 226 g or 228 g (7.97 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band (tri-band after future SW update), Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Resolution | 2224 x 2488 pixels (~418 ppi density) Cover display: LTPO AMOLED, 68B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1700 nits (HBM), 3000 nits (peak) 6.56 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio Scratch/drop-resistant glass |
| Size | 7.98 inches, 204.1 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 1700 nits (HBM), 3000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Two-way satellite communication (calls, messages) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Quadra | 50 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.49", 1.0ยตm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), PDAF (9cm - โ), OIS, 2x optical zoom 10 MP, f/2.9, 115mm (periscope telephoto), PDAF (30cm - โ), OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120ห (ultrawide) |
| Video | 8K@24fps, 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, Dolby Vision HDR |
MEMORY
2 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM UFS 4.0 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Blue |
NETWORK
6 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 750 |
| OS | Android 14, HyperOS |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| Features | Dolby Vision HDR |
| Single | 16 MP, (wide) Cover camera: 16 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Mix Fold 4 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res Wireless audio Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |