Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi 16 Ultra
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
3 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Charging | 100W wired, PD3.0, QC4, 100% in 38 min (advertised) 50W wireless, 100% in 48 min (advertised) 10W reverse wireless |
| Talk time | N/A |
| Type | Li-Po |
BODY
4 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back or silicone polymer back, aluminum frame |
| Dimensions | 152.8 x 71.5 x 8.0 mm or 8.1 mm |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Weight | 185 g or 189 g (6.53 oz) |
COMMUNICATIONS
5 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Protection | No |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio 414 ppi density |
| Size | 6.36 inches |
| Type | OLED, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 1200 nits (HBM), 1900 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, color spectrum |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.49", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0 75mm (telephoto), 1/3.75", 1.0µm, PDAF, OIS, 3.2x optical zoom 50 MP, f/2.2, 15mm, 120 (ultrawide), 1/3.06", 1.12µm |
| Video | 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Colors | White, Black, Flora Green, Mountain Blue, Red, Blue, Yellow, Green, Gray |
| Models | 16 Ultra |
NETWORK
6 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8550 Snapdragon 8 Gen 4 |
| GPU | Adreno 790 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 32 MP, f/2.0, 22mm (wide), 0.7µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
3 specs| Specification | 16 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Audio Features | 24-bit/192kHz |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakes |