Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi 16
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Charging | 100W wired, PD3.0, QC3+ 50W wireless 10W reverse wireless |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh - China |
BODY
3 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Dimensions | - |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | - |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4/6.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, Display Port, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Protection | Xiaomi Shield Glass |
| Resolution | 1200 x 2670 pixels, 20:9 ratio (~465 ppi density) |
| Size | 6.3 inches, 95.7 cm2 |
| Type | LTPO AMOLED, 68B colors, 1920Hz PWM, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 4500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.31", 1.2µm, dual pixel PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 60mm (telephoto), 1/2.76", 0.64µm, PDAF (10cm - ∞), OIS, 2.6x optical zoom 50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm |
| Video | 8K@24/30fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG), 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
2 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| OS | Android 16, up to 4 major Android upgrades, HyperOS 3 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Single | 32 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/3.14", 0.7µm |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, HDR10+, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | 16 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio Qualcomm XPAN (24-bit/96kHz audio) |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |