Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Xiaomi 14 Civi
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Charging | 67W wired, PD3.0, 100% in 40 minutes |
| Type | Li-Po 4700 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Dimensions | 157.2 x 72.8 x 7.5 mm or 7.8 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 177.6 g or 179.3 g (6.28 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Resolution | 1236 x 2750 pixels, 20:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.55 inches, 103.5 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 68B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 3000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 25mm (wide), 1/1.55", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 0.64µm, PDAF, 2x optical zoom 12 MP, f/2.2, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240/960fps, 720p@1920fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
3 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Colors | Cruise Blue, Matcha Green, Shadow Black |
| Models | 24053PY09I |
| SAR | 0.93 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| GPU | Adreno 735 |
| OS | Android 14, HyperOS |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, AF 32 MP, f/2.4, 100˚ (ultrawide), 1/2.8", 0.8µm |
| Features | HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | 14 Civi |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |