Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y51s
- Battery:
- 4500
BATTERY
2 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 4500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Dimensions | 162 x 76.6 x 8.5 mm (6.38 x 3.02 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 25mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps; gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White |
| Models | V2002A |
NETWORK
6 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 41, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G (3.6+ Gbps DL) |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A77 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Exynos 880 (8 nm) |
| GPU | Mali-G76 MP5 |
| OS | Android 10, Funtouch 10.5 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Y51s |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |