Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y51
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Charging | 18W wired, 70% in 67 min |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Dimensions | 163.9 x 75.3 x 8.4 mm (6.45 x 2.96 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Colors | Titanium Sapphire, Crystal Symphony |
| Models | V2030 |
NETWORK
5 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 11, Funtouch 11 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Y51 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |