Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y500 Pro
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Charging | 90W wired Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Diamond Shield Glass), glass back, plastic frame |
| Dimensions | 160.2 x 74.5 x 7.8 mm (6.31 x 2.93 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 5 hours) |
| Weight | 198.6 g (7.02 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Protection | Diamond Shield Glass Anti-reflective coating |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~90.0% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840 PWM, 800 nits (typ), 1600 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Dual | 200 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 0.5µm, PDAF, OIS Auxiliary lens |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Green, Pink, Gold |
| Models | V2516A |
NETWORK
6 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.6 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | Y500 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes |