Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y500 (China)
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Charging | 90W wired Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 8200 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Dimensions | 163.1 x 75.9 x 8.2 mm (6.42 x 2.99 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 213 g (7.51 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Protection | Diamond Shield Glass |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, 5000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, Purple |
| Models | V2506A |
NETWORK
6 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, OriginOS 5 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| Features | Panorama |
| Single | 8 MP, f/2.1, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Y500 (China) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |