Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y400
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Charging | 90W wired, 50% in 20 min Reverse wired Bypass Charging |
| Type | Li-Ion 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 162.3 x 75.3 x 7.9 mm (6.39 x 2.96 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.96", PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Card Slot | Unspecified |
MISC
2 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Colors | Glam White, Olive Green |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 0.80 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 38, 40, 41, 42, 48 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 613 |
| OS | Android 15, Funtouch 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Y400 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |