Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo y36
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Charging | 44W wired, 30% in 15 min Reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 164.1 x 76.2 x 8.1 mm (6.46 x 3.00 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2388 pixels (~395 ppi density) |
| Size | 6.64 inches, 106.8 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 650 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) 2 MP, f/2.4, (macro) * the macro camera availability is market/region dependent |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Colors | Meteor Black, Gold, Aqua Glitter |
| Models | V2247 |
NETWORK
5 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4x1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| GPU | Adreno 610 |
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | y36 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes |