Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y31
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Charging | 44W wired, 50% in 38 min Reverse wired |
| Type | Li-Ion 6500 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Dimensions | 166.1 x 77 x 8.4 mm (6.54 x 3.03 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Protection | Guardian Glass (ion-strengthened) |
| Resolution | 720 x 1608 pixels, 20:9 ratio (~264 ppi density) |
| Size | 6.68 inches, 107.4 cm2 (~84.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass Circle to Search |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Features | Ring-LED flash, panorama |
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Colors | Rose Red, Diamond Green |
| SAR | 1.13 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| GPU | Adreno 613 |
| OS | Android 15, Funtouch 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Y31 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |