Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y200 pro
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Charging | 44W wired Reverse wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Dimensions | 164.4 x 74.9 x 7.5 mm (6.47 x 2.95 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 172 g or 183 g (6.07 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Colors | Silk black, Silk green |
| Models | V2401 |
NETWORK
6 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 660 Silver) |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Y200 pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |