Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Y05
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Charging | 15W wired Reverse wired |
| Type | Li-Ion 6500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.4 mm (6.59 x 3.04 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) MIL-STD-810H compliant* * does not guarantee ruggedness or use in extreme conditions |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | YES |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~260 ppi density) |
| Size | 6.74 inches, 109.7 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1200 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Colors | Voyage Black, Haze Blue, Summit Platinum |
NETWORK
5 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Unisoc T7225 (12 nm) |
| GPU | Mali-G52 MP1 |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Y05 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |