Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo X90
- Battery:
- 4810
BATTERY
2 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Charging | 120W wired, 50% in 8 min Reverse wired |
| Type | 4810 mAh |
BODY
4 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back or eco leather back |
| Dimensions | 164.1 x 74.4 x 8.5 mm or 8.9 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
| Weight | 196 g / 200 g (6.91 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~452 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.5 cm2 (~91.3% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.49", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, AF, 2x optical zoom 12 MP, f/2.0, 16mm (ultrawide), 1/2.93", 1.22µm, AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 4.0 - 256/512GB UFS 3.1 - 128GB |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Colors | Asteroid Black, Breeze Blue, Red |
| Models | V2241A |
NETWORK
6 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA - International 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA - China |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.05 GHz Cortex-X3 & 3x2.85 GHz Cortex-A715 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200 (4 nm) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| OS | Android 13, Funtouch 13 (Global), OriginOS 3 (China) |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | X90 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |