Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo x60pro
- Battery:
- 4200
BATTERY
2 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 4200 mAh |
BODY
4 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Build | Glass front (Schott Xensation Up), glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 158.6 x 73.2 x 7.6 mm (6.24 x 2.88 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Protection | Schott Xensation Up |
| Resolution | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Size | 6.56 inches, 104.6 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Features | Zeiss optics, color spectrum sensor, Pixel Shift, LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 48 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, gimbal OIS 13 MP, f/2.5, 50mm (telephoto), 1/2.8", 0.8µm, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide) |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Colors | Midnight Black, Shimmer Blue |
| Models | V2046 |
| SAR | 0.53 W/kg (head) 0.81 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 38, 39, 40, 41 - India |
| 5G bands | 1, 3, 7, 28, 40, 41, 78 SA/NSA - International 77, 78 SA/NSA - India |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | Android 11, Funtouch 11.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | x60pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes |