Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo X fold
- Battery:
- 4600
BATTERY
2 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Charging | 66W wired, 100% in 37 min 50W wireless 10W reverse wireless |
| Type | 4600 mAh |
BODY
3 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Dimensions | Unfolded: 162 x 144.9 x 6.3 mm Folded: 162 x 74.5 x 14.6 mm |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 311 g (10.97 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Resolution | 1916 x 2160 pixels (~360 ppi density) Cover display: AMOLED, 120Hz, 6.53 inches, 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Size | 8.03 inches, 206.5 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 120Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Quadra | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.57", 1.0ยตm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), PDAF, 2x optical zoom 48 MP, f/2.2, 14mm, 114ห (ultrawide) |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Colors | Black, Blue |
| Models | V2178A |
NETWORK
6 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
| OS | Android 12, OriginOS Ocean |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) Cover camera: 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | X fold |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |