Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo X Flip
- Battery:
- 4400
BATTERY
2 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Charging | 44W wired |
| Type | 4400 mAh |
BODY
4 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Build | Aluminum frame, glass back |
| Dimensions | Unfolded: 166.4 x 75.3 x 7.8 mm Folded: 86.4 x 75.3 x 16.6 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio (~407 ppi density) Cover display: AMOLED, 3 inches, 422 x 682 pixels, 14.5:9 ratio |
| Size | 6.74 inches, 106.1 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Foldable LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.49", 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 16mm, 106˚ (ultrawide), 1/2.93", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Features | Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Dual-LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Colors | Rhombic Purple, Silk Gold, Diamond Black |
| Models | V2256A |
NETWORK
6 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X2 & 3x2.5 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| GPU | Adreno 730 |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | X Flip |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio Snapdragon Sound |
| Loudspeaker | Yes |