Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo X 70 pro plus
- Battery:
- 4500
BATTERY
2 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Charging | 55W wired 50W wireless 10W reverse wireless 5W reverse wired |
| Type | 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back or silicone polymer back (eco leather), aluminum frame |
| Dimensions | 164.5 x 75.2 x 8.9 mm (6.48 x 2.96 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 209 g / 213 g (7.37 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Resolution | 1440 x 3200 pixels, 20:9 ratio (~517 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 1000 nits (HBM), 1500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, Pixel Shift, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Quadra | 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.31", 1.2µm, PDAF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 5x optical zoom 12 MP, f/1.6, 50mm (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 48 MP, f/2.2, 14mm, 114˚ (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, AF, gimbal OIS |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+ |
MEMORY
2 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, Orange |
| Models | V2145A, V2114 |
NETWORK
6 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888+ 5G (5 nm) |
| GPU | Adreno 660 |
| OS | Android 11, upgradable to Android 14, Funtouch OS 14 (International), OriginOS 1.0 (China) |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, 24mm (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | X 70 pro plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 32-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |