Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo v60
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Charging | 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back or glass back |
| Dimensions | 163.5 x 77 x 7.5 mm or 7.8 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 120 min) |
| Weight | 192 g or 201 g (6.77 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Protection | Schott Sensation Core |
| Resolution | 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) |
| Size | 6.77 inches, 110.9 cm2 (~88.1% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 1500 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Features | Zeiss optics, Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 73mm (periscope telephoto), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.0, 15mm, 120˚ (ultrawide) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Colors | Mist Grey, Moonlit Blue, Auspicious Gold |
| Models | V2511 |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 0.93 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26, 28, 38, 39, 40, 41, 42, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-720 & 4x2.4 GHz Cortex-720 & 3x1.8 GHz Cortex-520) |
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| GPU | Adreno 722 |
| OS | Android 15, up to 4 major Android upgrades, Funtouch 15 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| Features | Zeiss optics, HDR |
| Single | 50 MP, f/2.2, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | v60 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |