Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo v29 pro
- Battery:
- 4600
BATTERY
2 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 50% in 18 min |
| Type | 4600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, plastic frame |
| Dimensions | 164.2 x 74.4 x 7.5 mm (6.46 x 2.93 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I), GALILEO (E1), QZSS (L1), NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.0, (telephoto), 1/2.93", 1.22µm, PDAF, 2x optical zoom 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Colors | Himalayan Blue, Space Black, Pink |
| Models | V2251 |
| SAR | 1.17 W/kg (head) 0.77 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8200 (4 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| OS | Android 13, up to 3 major Android upgrades, Funtouch 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | v29 pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |