Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo v29
- Battery:
- 4600
BATTERY
2 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 50% in 17 min |
| Type | 4600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, plastic frame |
| Dimensions | 164.2 x 74.4 x 7.5 mm (6.46 x 2.93 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+ |
FEATURES
1 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Colors | Space Black, Himalayan Blue, Purple Fairy, Majestic Red |
| Models | V2250 |
| SAR EU | 0.94 W/kg (head) 1.08 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 66, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| GPU | Adreno 642L |
| OS | Android 13, up to 3 major Android upgrades, Funtouch 13 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | v29 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes |