Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo v25 e
- Battery:
- 4500
BATTERY
2 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Charging | 44W wired, 58% in 30 min |
| Type | 4500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back |
| Dimensions | 159.2 x 74.2 x 7.8 mm (6.27 x 2.92 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2404 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.44 inches, 100.0 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 90Hz, 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass Color changing back panel color |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 0.7µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Colors | Diamond Black, Sunrise Gold |
| Models | V2201 |
NETWORK
5 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 12, Funtouch 12 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | v25 e |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |