Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo v21
- Battery:
- 4000
BATTERY
2 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 63% in 30 min |
| Type | 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Dimensions | 159.7 x 73.9 x 7.3 mm (6.29 x 2.91 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 90Hz, HDR10+, 500 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.72", 0.8µm, PDAF, OIS 8 MP, f/2.2, 120˚, 16mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 4K@30fps (no OIS), 1080p@30/60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Colors | Dusk Blue, Sunset Dazzle |
| Models | V2066, V2108 |
NETWORK
5 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 800U (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| OS | Android 11, Funtouch 11.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Single | 44 MP, f/2.0, (wide), AF, OIS |
| Video | 4K@30fps (no OIS), 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | v21 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |