Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo T4x
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
3 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Charging | 44W wired, 50% in 40 min |
| Type | Li-Ion 6500 mAh |
| others | Reverse wired |
BODY
4 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Dimensions | 165.7 x 76.3 x 8.1 mm (6.52 x 3.00 x 0.32 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 204 g or 208 g (7.20 oz) |
| others | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) , MIL-STD-810H compliant* |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| others | Infrared port Yes |
DISPLAY
3 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Size | 6.72 inches, 108.8 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 1050 nits (HBM) |
FEATURES
1 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Features | Ring-LED flash, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| others | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
MISC
1 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Colors | Pronto Purple, Marine Blue |
NETWORK
1 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 (4 nm) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| OS | Android 15, Funtouch 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Video | 1080p@30fps |
| others | 8 MP, f/2.1, (wide) |
SOUND
2 specs| Specification | T4x |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| others | 3.5mm jack No |