Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo T3 Ultra
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Charging | 80W wired, PD, 100% in 56 min Reverse wired |
| Type | Li-Ion 5500 mAh |
BODY
5 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Additional Features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, glass back |
| Dimensions | 164.2 x 74.9 x 7.6 mm (6.46 x 2.95 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Protection | Schott Xensation Alpha |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, HDR10+, 120Hz, 4500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps, gyro-EIS, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Colors | Lunar Gray, Frost Green |
| SAR | 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.35 GHz Cortex-X3 & 3x3.0 GHz Cortex-A715 & 4x2.0 GHz Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | T3 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |