Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo T3
- Battery:
- 5000
BATTERY
2 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Charging | 44W wired |
| Type | 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic or silicone polymer (eco leather) back, plastic frame |
| Dimensions | 163.2 x 75.8 x 7.8 mm or 8.0 mm |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 185.5 g or 188 g (6.56 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 120Hz, 1800 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, flicker |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Dual | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, OIS |
MEMORY
2 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Colors | Cosmic Blue, Cystal Flake |
| Models | 0.98 W/kg (head) 0.94 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 28, 40, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x 2.0 Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.1", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | T3 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |