Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo T2 pro
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Charging | 66W wired, 50% in 22 min |
| Type | Li-Ion 4600 mAh |
BODY
4 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| Dimensions | 164.1 x 74.8 x 7.4 mm (6.46 x 2.94 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM Splash resistant |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), PDAF, OIS 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM UFS 2.2 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Colors | Moon Black, Dune Gold |
NETWORK
6 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.8 GHz Cortex-A715 & 6x2.0 Cortex-A510) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7200 (4 nm) |
| GPU | Mali-G610 MC4 |
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | T2 pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes |