Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo S50 Pro mini
- Battery:
- Si/C
BATTERY
2 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Charging | 90W wired, PD 40W wireless Reverse wired |
| Type | Si/C Li-Ion 6500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum alloy frame, glass back |
| Dimensions | 150.8 x 71.8 x 8 mm (5.94 x 2.83 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Resolution | 1216 x 2640 pixels, 19.5:9 ratio (~461 ppi density) |
| Size | 6.31 inches, 97.6 cm2 (~90.2% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR |
FEATURES
1 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56", PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 110˚ (ultrawide) |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM UFS 4.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
2 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Colors | Black, Purple, White |
| Models | V2527A |
NETWORK
6 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 18, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x3.8 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.32 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| Chipset | Qualcomm SM8845 Snapdragon 8 Gen 5 (3 nm) |
| GPU | Adreno 829 |
| OS | Android 16, OriginOS 6 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 50 MP, f/2.0, 22mm (wide), AF |
| Video | 4K, 1080p |
SOUND
2 specs| Specification | S50 Pro mini |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | NO |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |