Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Vivo Pad Air
- Battery:
- 8500
BATTERY
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Charging | 44W wired, PD 5W reverse wired |
| Type | 8500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 259.7 x 176 x 6.7 mm (10.22 x 6.93 x 0.26 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 530 g (1.17 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Resolution | 1840 x 2800 pixels, 3:2 ratio (~291 ppi density) |
| Size | 11.5 inches, 391.6 cm2 (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 1B colors, 144Hz, HDR10, 500 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Colors | Blue, Silver, Rose Gold |
NETWORK
6 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| 2G bands | NIA |
| 3G bands | NIA |
| 4G bands | NIA |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| GPU | Adreno 650 |
| OS | Android 13, OriginOS 3 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Pad Air |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |